-
Paleontološki odjel
Reorganizacijom muzejske građe iz zbirki u odjele, novonastali paleontološki odjel objedio je sve paleontološke (paleozoološke i paleobotaničke) i paleoantropološke zbirke: R. Gasperini, P. Novak, A. Cvitanić, V. Golubić, I. Šćepanović, D. Vladović, B. Kokan, N. Ževrnja
Izdizanjem dalmatinskih planina (Svilaja i dr.) u stijenama je sačuvana slika života iz tog razdoblja u vidu fosila. Među njima se ističu fosili glavonožaca iz reda Ammonitida, životinja izumrlih krajem mezozojske ere.
Iz doba mezozoika, kredna formacija, postoje fosili mnogih riba koje su živjele u morima Dalmacije.
U kenozoiku (novo doba) i to u razdoblju starijeg tercijara, tzv. eocena, pred otprilike 65 do 67 milijuna godina, živjeli su krednjaci čije su ljušture taloženjem na morsko dno stvorile vapnenac iz kojeg je izgrađeno brdo Marjan, te mnogi vapnenački predjeli u Dalmaciji. U eocenskom moru taložio se i lapor iz kojeg se danas dobiva cement, a u slatkim vodama nešto kasnije, iz biljnog detritusa, nastao je mrki ugljen u Dalmaciji (Siverić).
Odjel danas
Odjel je stručna jedinica koja: prikuplja, obrađuje, preparira, vrednuje, čuva i izlaže paleontološku i paleoantropološku građu sistematiziranu u zbirke, s pripadajućom dokumentacijom i opremom.
Muzejska građa je podijeljena u 10 zbirki sa 11.454 primjerka. Dio zbirki se i dalje popunjava novim predmetima.